Antybiotyki makrolidowe

Cetebe Valtrex 500mg

Antybiotyki makrolidowe są znane w medycynie od kilkudziesięciu lat. W porównaniu z innymi antybiotykami, grupa ta charakteryzuje się niewielkimi działaniami ubocznymi. Ponadto są bardzo łatwo przyswajalne przez większość chorych. Przykładem antybiotyków makrolidowych jest erytromycyna i azitromycyna.

Antybiotyki makrolidowe przeważnie podawane są w takich schorzeniach, jak zapalenie dróg oddechowych. Dotyczy to głównie takich chorób, jak zapalenie gardła, migdałków czy oskrzeli. Zaletą antybiotyków makrolidowych jest to, że zażywa się je zazwyczaj przez trzy dni. Dawka ta ma takie samo działanie, co antybiotyki, które podawane są przez tydzień. Antybiotyki te mogą wykazywać zarówno działanie bakteriostatyczne, jak i bakteriobójcze.

W zażywaniu makrolidów istnieją jednak ograniczenia. W szczególności dotyczą one osób z chorobami nerek i wątroby. Antybiotyków makrolidowych nie powinny też spożywać kobiety w ciąży. Ten rodzaj antybiotyków często przepisywany jest osobom, które uczulone są na penicylinę. Warto pamiętać, że stosowanie makrolidów wiąże się z ryzykiem rozwoju grzybicy. Profilaktycznie należy zażywać probiotyki podczas całej antybiotykoterapii. Dzięki nim istnieje możliwość odbudowania naturalnej flory bakteryjnej.

Bactroban

Zostaw komentarz