Czy kobiety w ciąży mogą zażywać antybiotyk?

Butapirazol Arixtra 75mg cena

W okresie ciąży istnieje wiele przeciwwskazań dotyczących spożywania leków. W niektórych przypadkach mogą one spowodować różne zagrożenia dla płodu. Z tego powodu, stosowanie antybiotyków wymaga dokładnej analizy stanu zdrowia ciężarnej. Lekarz prowadzący powinien przede wszystkim ocenić ryzyko stosowania danego antybiotyku, nie tylko odnośnie matki, ale także dziecka. Czasem korzyści wynikające z antybiotykoterapii są większe, aniżeli potencjalne ryzyko.

Uważa się, że największa szkodliwość antybiotyków występuje w pierwszym trymestrze ciąży. Podobne negatywne oddziaływanie, obserwuje się w czasie laktacji. Konieczność stosowania antybiotyków przez kobietę ciężarną, najczęściej wynika z infekcji bakteryjnej, które z kolei w przypadku braku jakiegokolwiek leczenia, mogą spowodować poważne zagrożenie dla płodu.

Antybiotyk najczęściej podawany jest w takich sytuacjach, jak infekcje dróg oddechowych, układu moczowego, zapalenie nerek, pochwy czy też choroby przenoszone drogą płciową. Do tych chorób wliczają się także te schorzenia bakteryjne, które bezpośrednio mogą zagrażać życiu. Jest to m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Jednakże zażywanie niektórych antybiotyków w określonym trymestrze ciąży jest zabronione, ze względu na negatywne konsekwencje zdrowotne.

Sensodyne Classic

Zostaw komentarz