Historia antybiotyków

Sensodyne extra fresh opinie BOOSTRIX

Antybiotyki są obecnie bardzo rozpowszechnione w medycynie. Trudno wyobrazić sobie leczenia zakażeń bakteryjnych bez udziału antybiotyków. Dzięki nim, zostało opanowanych wiele, groźnych chorób, które często przyczyniały się do śmierci. Obecnie antybiotyki są na tyle powszechne, iż stosowane są niemal na całym świecie.

Kto odkrył antybiotyki? Pierwszy antybiotyk został odkryty przez Alexandra Fleminga. Było to w 1928 roku. Zaobserwował on, że powierzchnia, na której znajduje się pleśń Penicillum notatum, jest czynnikiem ograniczającym rozwój gronkowca złocistego. Pomimo tak znaczącego odkrycia, dopiero po kilkunastu lata wykorzystano ten fakt w opracowaniu leku. Tak powstała penicylina, do której opracowania przyczyniło się trzech badaczy: Fleming, Florey oraz Chain. Za swoje odkrycie, badacze ci otrzymali Nagrodę Nobla z medycyny.

Nazwę antybiotyk zawdzięczamy innemu odkrywcy. Selman Waksman, twórca streptomycyny, wprowadził ją w 1942 roku. Antybiotyk oznacza substancję, która wykazuje pewne właściwości w stosunku do bakterii. Obecność antybiotyków powoduje zmniejszenie liczby bakterii, poprzez m.in. ograniczanie ich podziału. Antybiotyki występują zarówno naturalnie, jak i mogą być syntetyzowane przez człowieka. Obecnie te dwie formy są powszechnie stosowane w terapii różnych zakażeń.

Rutinoscorbin Plus ulotka

Zostaw komentarz