Kiedy warto stosować antybiotyki?

alli Ultiva 5mg

Antybiotyki to grupa leków, która unieszkodliwia chorobotwórcze patogeny. Leki te podawane są przede wszystkim w leczeniu chorób o podłożu bakteryjnym. Występują także antybiotyki, które zwalczają grzyby oraz pierwotniaki. Warto jednak wspomnieć, że żaden antybiotyk nie jest odpowiedni do unieszkodliwiania wirusów. Z tego powodu podawanie tego leku podczas grypy będzie bezcelowe.

W jakich jednostkach chorobowych antybiotyk może okazać się skuteczny? Lek ten przydatny jest m.in. w zwalczaniu anginy wywoływanej przez paciorkowce, w zapaleniu płuc, w gruźlicy czy niektórych chorobach wenerycznych. Antybiotyki będą również odpowiednie dla osób, które zmagają się z zapaleniem ucha środkowego.

Antybiotyki mogą się różnić sposobem działania. Niektóre z nich hamują namnażanie bakterii, inne przyczyniają się do upośledzenia funkcji życiowych komórek bakteryjnych. Ponadto antybiotyki mogą być skierowane na unieszkodliwienie jednej grupy bakterii bądź kilku. Skuteczność leczenia antybiotykami coraz częściej staje się mniej skuteczna. Powodem tego jest zbyt częste stosowanie antybiotyków lub nieodpowiedni ich dobór. Z tego powodu lekarz przed wyborem konkretnego preparatu, powinien przeprowadzić antybiogram. Dzięki niemu można precyzyjnie określić, który rodzaj bakterii spowodował schorzenie.

ambirix

Zostaw komentarz