Wskazania do antybiotykoterapii

Sensodyne Ultraszybka Ulga Babyhaler

Antybiotyki są jednymi z najczęściej stosowanych leków w medycynie. Warto jednak pamiętać, że pomimo ich sporej skuteczności, należy odpowiednio dobrać antybiotyk do konkretnych patogenów. Ponadto, jeśli antybiotyki są bardzo często stosowane, może okazać się, że drobnoustroje będą na niego oporne.

Antybiotyki mogą pomóc zwalczyć obecność wielu bakterii. W niektórych przypadkach stosowane są również w leczeniu infekcji grzybiczych. Chcąc jak najlepiej dobrać antybiotyk do konkretnej grupy drobnoustrojów, warto pobrać od chorego posiew. Może on pochodzić z krwi czy z moczu. Dzięki temu można sprawdzić, jaki rodzaj bakterii odpowiada za konkretne zakażenie. W ten sposób łatwo także ocenić, który antybiotyk okaże się najskuteczniejszy. W przypadku gdy posiew wykaże, że za rozwój infekcji odpowiedzialne są wirusy, nie przepisuje się antybiotyków.

Dobór antybiotyku na podstawie wykonanego badania, nazywane jest leczeniem celowanym. Oznacza to, iż dany antybiotyk z dużym prawdopodobieństwem, zwalczy infekcję bakteryjną lub grzybiczą. Jeżeli antybiotyk został dobrany bez przeprowadzenia badań, wówczas leczenie nazywane jest empirycznym.

Pomimo znacznych zalet stosowania antybiotyków, należy pamiętać, że powodują one niszczenie także prawidłowej flory bakteryjnej. Z tego powodu, antybiotyki należy przyjmować tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Wielu lekarzy zaleca także jednoczesne przyjmowanie preparatów osłaniających.

choroby takie jak żółtaczka a b i c sa zakaźne

Zostaw komentarz